İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2600713 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

Hiç Böyle NAMAZ Kıldınız mı?

Kategori Kategori: Namaz ve Önemi | Yorumlar 185 Yorum | Okunma 108820 Okunma | Yazar Yazan: halil | 05 May?s 2008 17:46:25

Hiç Böyle NAMAZ Kıldınız mı?

Şüphesiz ‘NAMAZ’ dinimizin direği ve Rabbimizin huzurunda olduğumuz ‘an’, Peki Namazımızı Rabbimize layık bir şekilde mi eda ediyoruz? Yani huşû ile namazımızı kılabiliyormuyuz? Eğer bu soruların cevabı hayır ise yada Rabbimize layık daha da güzel bir NAMAZ kılmak için lütfen bu yazımızdaki maddeleri  o ‘an’da uygulayın ve bundan önceki kıldığınız namazlar ile bu son namazınızı bir kıyaslayın.

 

Ama önce huşû kavramını ve ayetler ile nasıl Rabbimize layık bir namaz kılabiliriz onları dile getirelim. Hû kelimesi; tevazu, alçak gönüllülük, Hakk’a boyun eğmek, korku ve sevgiden meydana gelen edebli bir hal anlamlarına gelmektedir.

 

ALLAH’ın (c.c) sonsuz güç ve kudret sahibi olduğunu bilen bir insan, O’nun her şeyden haberdar olduğunu bilir. Her nerede olursa olsun Rabbına karşı derinden saygı duyar. İşte huşu, bu derin anlayışın bir sonucudur.

 

Yüce Rabbimiz ALLAH, Kuran-ı Kerim’de namazın sadece şekilden ibaret olmadığı ve onun ruhunun kavranması gerektiği belirtilirken:

‘Onlar ki, namazlarında derin saygı içindedirler.’ (Mü’minûn Sûresi, 2) demiştir.

 

Yine Yüce ve Aziz olan Rabbimiz, bizlere namazın manevi boyutuna inmeyerek, yani O’nu görmüyormuş gibi namaz kılanlar, gösteriş ve desinler diye namaz kılanlar ile kıldığı namazı O’na layık olarak kılmaya çalışmayanlar için Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki, onlar namazlarını ciddiye almazlar.’ (Maûn Sûresi, 4-5) buyurmuşlardır.

 

Peki kıldığımız namazlarda nasıl huşû ile kılabiliriz? Bu sorunun cevabı tıpkı 5 vakit namaz gibi aşağıdaki 5 maddede saklı! Tabi bu 5 maddeyi uygulamadan hem maddi hemde manevi namazın tüm şartlarını yerine getirdiğinizi varsayıyorum.

 

  1. Kuşkusuz kıldığımız namazlarda şeytan bize her türlü vesveseyi vermek için çalışır ve kıldığımız namazlarda hiç bir şekilde sevap kazanmadan ibadetimizi engellemeye çalışır. Bu nedenden dolayı namazdan önce:

 

Bu engeli kaldırmak için ihlas-felak-nas sürelerini anlamlarını düşünerek okumalıyız, hatta ayetel kürsi’yide okumakta fayda vardır. Çünkü bu 3 sure bizleri şeytandan koruyan surelerdir. Kişinin ihtiyacına göre 2 veya 3 defa okunmalıdır.

 

 

  1. ALLAH’ın verdiği nimetler karşısında, kendi hata, kusur ve günahlarımızı hatırlamak. Bugüne kadar yapmış olduğumuz günahları düşünürsek hesap günü geldiğinde göreceğimiz muameleyi anlarız.

 

 

  1. ve en önemlisi Namaza başlamadan önce (yani tekbir almadan önce) ölümü hatırlayıp, son namazımız gibi kılmalıyız. Yani artık ölüm meleği Azrail(a.s) gelmiş arkamızda bizim son namazımızı kılmamızı beklediğini düşünün!!!

 

 

  1. ALLAH’a onu gözlerin ile görüyormuşsun gibi ibadet et! Eğer bunu yapamıyorsan en azından şunu bilki O, seni görmektedir!

 

   5. Elimizden geldiğince okuduğumuz surelerin anlamlarını bilerek kalpten okumak. En önemliside Fatiha Suresi’ni anlamını bilerek kalpten okumak!

 
 

Çünkü denilir ki:’Kalpten çıkan söz, kalbe girer ama dilden çıkan söz kulağı aşmaz.’

 

 

Şimdi gelin hadi bu 5 maddeyi uygulayarak namazımızı eda edin ve hiç böyle namaz kılmadığınızı görün...

 

Herşeyin en doğrusunu şüphesiz ALLAH bilir, Rabbim yar ve yardımcımız olsun!

 

Yayına Hazırlayan

www.1hafta1ayet.com

 

Yorumlar

sezer { 13 ?ubat 2009 17:50:12 }
Rabbim böyle namaz kılmayı tüm cemaatle bizlerede kılmayı nasip etsin Amin
m fatih tokgoz { 10 ?ubat 2009 08:02:15 }
Selamun aleykum kardeşim öncelikle Allah sizden razı olsun sonra bu sizden ve bu siteden faydalanan herkeze ;

Allah hidayet verdikten sonra cehalete düşürmesin ,

Allah merhamet etsin ,

Allah salih veya saliha eş nasip etsin ,

Allah akide üzerine yaşamayı onalara nasip etsin

Allah, onun yolunda ölmeyi veya öldürülmeyi nasip etsin,

Allah hidayet,takva,ihlas,haya,iffet versin,

(amin)
Talha { 07 ?ubat 2009 20:04:46 }
Selamün aleyküm kardeşlerim,
Namaz, kıyamet günü insanların sorguya çekilecekleri ilk amel, haydi namaza haydi kurtuluşa,namazı sakın bırakmayalım. Namaz ile beraber Allahın kitabına sımsıkı sarılalım ve inşaallah bir kampanya başlatalım evimizde hangi Kuran-ı Kerim meali varsa 10 günde bitirmeye çalışalım, sürekli Kuran ile beraber olalım onu anlamaya, anladıklarımızı yaşamaya, yaşadıklarımızı herkese anlatmaya çalışalım, Ayrıca bir hadis kitabı edinelim yada evimizde hangi hadis kitabı varsa 15 günde 2500 hadis okuyalım, ve okuduğumuz hadisleri yaşama adına herkese anlatalım. Tüm hayatımıza karışmaya yetkili Alemlerin Rabbi Allah olsun, Allah ve peygamberimiz nasıl bir hayat yaşamamızı istiyorsa öylece bir hayat yaşamayı nasip etsin. Hayatımızdaki tüm batıl inanç ve düşünceleri silelim yerine Allah'ın vahyini yerleştirelim, ve suyun ölü toprağı dirilttiği gibi cenabı hak'da bizi Kuranı ile diriltsin. Yeryüzünde zülüm gören tüm kardeşlerimizi cenabı hak zafere ulaştırsın, ve onlara da bizlerede cennet versin inşaallah. Esselamü aleyküm.
m.nabi { 29 Ocak 2009 19:16:35 }
allah inşallah hayatım boyunca bir kerede olsa böyle namaz kılmayı nasip eder..
rümeysa { 29 Ocak 2009 08:00:01 }
ALLAH beş vakit namaz kılmayi bize sevdirsin.emeyinize sağlik
Di?er Sayfalar: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA