İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2600702 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

Hiç Böyle NAMAZ Kıldınız mı?

Kategori Kategori: Namaz ve Önemi | Yorumlar 185 Yorum | Okunma 108815 Okunma | Yazar Yazan: halil | 05 May?s 2008 17:46:25

Hiç Böyle NAMAZ Kıldınız mı?

Şüphesiz ‘NAMAZ’ dinimizin direği ve Rabbimizin huzurunda olduğumuz ‘an’, Peki Namazımızı Rabbimize layık bir şekilde mi eda ediyoruz? Yani huşû ile namazımızı kılabiliyormuyuz? Eğer bu soruların cevabı hayır ise yada Rabbimize layık daha da güzel bir NAMAZ kılmak için lütfen bu yazımızdaki maddeleri  o ‘an’da uygulayın ve bundan önceki kıldığınız namazlar ile bu son namazınızı bir kıyaslayın.

 

Ama önce huşû kavramını ve ayetler ile nasıl Rabbimize layık bir namaz kılabiliriz onları dile getirelim. Hû kelimesi; tevazu, alçak gönüllülük, Hakk’a boyun eğmek, korku ve sevgiden meydana gelen edebli bir hal anlamlarına gelmektedir.

 

ALLAH’ın (c.c) sonsuz güç ve kudret sahibi olduğunu bilen bir insan, O’nun her şeyden haberdar olduğunu bilir. Her nerede olursa olsun Rabbına karşı derinden saygı duyar. İşte huşu, bu derin anlayışın bir sonucudur.

 

Yüce Rabbimiz ALLAH, Kuran-ı Kerim’de namazın sadece şekilden ibaret olmadığı ve onun ruhunun kavranması gerektiği belirtilirken:

‘Onlar ki, namazlarında derin saygı içindedirler.’ (Mü’minûn Sûresi, 2) demiştir.

 

Yine Yüce ve Aziz olan Rabbimiz, bizlere namazın manevi boyutuna inmeyerek, yani O’nu görmüyormuş gibi namaz kılanlar, gösteriş ve desinler diye namaz kılanlar ile kıldığı namazı O’na layık olarak kılmaya çalışmayanlar için Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki, onlar namazlarını ciddiye almazlar.’ (Maûn Sûresi, 4-5) buyurmuşlardır.

 

Peki kıldığımız namazlarda nasıl huşû ile kılabiliriz? Bu sorunun cevabı tıpkı 5 vakit namaz gibi aşağıdaki 5 maddede saklı! Tabi bu 5 maddeyi uygulamadan hem maddi hemde manevi namazın tüm şartlarını yerine getirdiğinizi varsayıyorum.

 

  1. Kuşkusuz kıldığımız namazlarda şeytan bize her türlü vesveseyi vermek için çalışır ve kıldığımız namazlarda hiç bir şekilde sevap kazanmadan ibadetimizi engellemeye çalışır. Bu nedenden dolayı namazdan önce:

 

Bu engeli kaldırmak için ihlas-felak-nas sürelerini anlamlarını düşünerek okumalıyız, hatta ayetel kürsi’yide okumakta fayda vardır. Çünkü bu 3 sure bizleri şeytandan koruyan surelerdir. Kişinin ihtiyacına göre 2 veya 3 defa okunmalıdır.

 

 

  1. ALLAH’ın verdiği nimetler karşısında, kendi hata, kusur ve günahlarımızı hatırlamak. Bugüne kadar yapmış olduğumuz günahları düşünürsek hesap günü geldiğinde göreceğimiz muameleyi anlarız.

 

 

  1. ve en önemlisi Namaza başlamadan önce (yani tekbir almadan önce) ölümü hatırlayıp, son namazımız gibi kılmalıyız. Yani artık ölüm meleği Azrail(a.s) gelmiş arkamızda bizim son namazımızı kılmamızı beklediğini düşünün!!!

 

 

  1. ALLAH’a onu gözlerin ile görüyormuşsun gibi ibadet et! Eğer bunu yapamıyorsan en azından şunu bilki O, seni görmektedir!

 

   5. Elimizden geldiğince okuduğumuz surelerin anlamlarını bilerek kalpten okumak. En önemliside Fatiha Suresi’ni anlamını bilerek kalpten okumak!

 
 

Çünkü denilir ki:’Kalpten çıkan söz, kalbe girer ama dilden çıkan söz kulağı aşmaz.’

 

 

Şimdi gelin hadi bu 5 maddeyi uygulayarak namazımızı eda edin ve hiç böyle namaz kılmadığınızı görün...

 

Herşeyin en doğrusunu şüphesiz ALLAH bilir, Rabbim yar ve yardımcımız olsun!

 

Yayına Hazırlayan

www.1hafta1ayet.com

 

Yorumlar

HİLAL { 17 Temmuz 2009 04:19:28 }
TÜM İNSANLAR İÇİN
AİLEM İÇİN
BU FAKİR KULUN İÇİN;
RABBİM SANA LAYIK KUL OLMAK İSTİYORUM...
RASULULLAHIM SANA LAYIK ÜMMET OLMAK İSTİYORUM...
YALVARIRIM BİZLERE YARDIM ET,NEFSİMİZE KÖLE OLAN RUHUMUZU KURTAR, KURTAR BİZLERİ...
EMEĞİ GEÇEN HERKESTEN MEVLAM RAZI OLSUN...
SAYILARINIZI ÇOĞALTSIN İNŞEALLAHUTEALA...A.E.O
Filiz Taşdemir { 30 Haziran 2009 08:53:28 }
İnsanlık bukadar kötüye giderken sizlerin var olması böyle yayınlar yapması beni çok sevindirdi. Yüzümde tebbessüm oluşmaya başladı. Etrafımdaki insanların islamiyetten uzak yaşayış tarzları beni çook derinden etkiliyor üzülüyordum, sanki nefes alamıyor ve adeta boğluyordum. İyiki varsınız, iyiki böyle yayınlar yapıyorsunuz siz ve sizin gibi yayınlar yapan islamı anlatan herkesden Allah yarattıklarının adedince razı olsun. Böyle yayınlar dinledikçe, okudukça insan kendini huzurlu ve mutlu hissediyor. Sizin yayınlarınızı izledikçe okudukça yüzümdeki o asık ifade yerini huzurlu bir gülümseme alıyor. Böyle yayınlarınızla yazdıklarıma cevap vererek de beni mutlu ettiniz Rabbim'de sizleri mutlu ve huzurlu etsin. Tüm emegi geçenlerden Rabbim razı olsun. Dualarınızı bekliyor sizleri Allah'a emanet ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.
fahri { 16 Haziran 2009 08:57:58 }
gercekten çok güzel düşünüp insanları aydınlatılmış bir çalışma evet böyle yapmamız gerek teşekkür ederim .
harun zoroğlu { 23 May?s 2009 09:09:28 }
Allah(c.c) rızası için çalışanlardan razı olsun..
kemter kul { 03 May?s 2009 12:28:37 }
esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berakatuhu allah hepinizden razı olsun dualarınızda bizide unutmayın allaha emanet olun ümmeti muhammed
Di?er Sayfalar: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA