İSTATİSTİKLER

9 kategori altında, toplam 364 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 2600707 defa okunmuş ve 2303 yorum yazılmıştır.

Hiç Böyle NAMAZ Kıldınız mı?

Kategori Kategori: Namaz ve Önemi | Yorumlar 185 Yorum | Okunma 108817 Okunma | Yazar Yazan: halil | 05 May?s 2008 17:46:25

Hiç Böyle NAMAZ Kıldınız mı?

Şüphesiz ‘NAMAZ’ dinimizin direği ve Rabbimizin huzurunda olduğumuz ‘an’, Peki Namazımızı Rabbimize layık bir şekilde mi eda ediyoruz? Yani huşû ile namazımızı kılabiliyormuyuz? Eğer bu soruların cevabı hayır ise yada Rabbimize layık daha da güzel bir NAMAZ kılmak için lütfen bu yazımızdaki maddeleri  o ‘an’da uygulayın ve bundan önceki kıldığınız namazlar ile bu son namazınızı bir kıyaslayın.

 

Ama önce huşû kavramını ve ayetler ile nasıl Rabbimize layık bir namaz kılabiliriz onları dile getirelim. Hû kelimesi; tevazu, alçak gönüllülük, Hakk’a boyun eğmek, korku ve sevgiden meydana gelen edebli bir hal anlamlarına gelmektedir.

 

ALLAH’ın (c.c) sonsuz güç ve kudret sahibi olduğunu bilen bir insan, O’nun her şeyden haberdar olduğunu bilir. Her nerede olursa olsun Rabbına karşı derinden saygı duyar. İşte huşu, bu derin anlayışın bir sonucudur.

 

Yüce Rabbimiz ALLAH, Kuran-ı Kerim’de namazın sadece şekilden ibaret olmadığı ve onun ruhunun kavranması gerektiği belirtilirken:

‘Onlar ki, namazlarında derin saygı içindedirler.’ (Mü’minûn Sûresi, 2) demiştir.

 

Yine Yüce ve Aziz olan Rabbimiz, bizlere namazın manevi boyutuna inmeyerek, yani O’nu görmüyormuş gibi namaz kılanlar, gösteriş ve desinler diye namaz kılanlar ile kıldığı namazı O’na layık olarak kılmaya çalışmayanlar için Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki, onlar namazlarını ciddiye almazlar.’ (Maûn Sûresi, 4-5) buyurmuşlardır.

 

Peki kıldığımız namazlarda nasıl huşû ile kılabiliriz? Bu sorunun cevabı tıpkı 5 vakit namaz gibi aşağıdaki 5 maddede saklı! Tabi bu 5 maddeyi uygulamadan hem maddi hemde manevi namazın tüm şartlarını yerine getirdiğinizi varsayıyorum.

 

  1. Kuşkusuz kıldığımız namazlarda şeytan bize her türlü vesveseyi vermek için çalışır ve kıldığımız namazlarda hiç bir şekilde sevap kazanmadan ibadetimizi engellemeye çalışır. Bu nedenden dolayı namazdan önce:

 

Bu engeli kaldırmak için ihlas-felak-nas sürelerini anlamlarını düşünerek okumalıyız, hatta ayetel kürsi’yide okumakta fayda vardır. Çünkü bu 3 sure bizleri şeytandan koruyan surelerdir. Kişinin ihtiyacına göre 2 veya 3 defa okunmalıdır.

 

 

  1. ALLAH’ın verdiği nimetler karşısında, kendi hata, kusur ve günahlarımızı hatırlamak. Bugüne kadar yapmış olduğumuz günahları düşünürsek hesap günü geldiğinde göreceğimiz muameleyi anlarız.

 

 

  1. ve en önemlisi Namaza başlamadan önce (yani tekbir almadan önce) ölümü hatırlayıp, son namazımız gibi kılmalıyız. Yani artık ölüm meleği Azrail(a.s) gelmiş arkamızda bizim son namazımızı kılmamızı beklediğini düşünün!!!

 

 

  1. ALLAH’a onu gözlerin ile görüyormuşsun gibi ibadet et! Eğer bunu yapamıyorsan en azından şunu bilki O, seni görmektedir!

 

   5. Elimizden geldiğince okuduğumuz surelerin anlamlarını bilerek kalpten okumak. En önemliside Fatiha Suresi’ni anlamını bilerek kalpten okumak!

 
 

Çünkü denilir ki:’Kalpten çıkan söz, kalbe girer ama dilden çıkan söz kulağı aşmaz.’

 

 

Şimdi gelin hadi bu 5 maddeyi uygulayarak namazımızı eda edin ve hiç böyle namaz kılmadığınızı görün...

 

Herşeyin en doğrusunu şüphesiz ALLAH bilir, Rabbim yar ve yardımcımız olsun!

 

Yayına Hazırlayan

www.1hafta1ayet.com

 

Yorumlar

İsmail Çakır { 10 Nisan 2009 06:36:56 }
Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla

Saygıdeğer Kardeşlerim, öncelikle selam, saygı, sevgi ve dualarımla, hayırlı Cuma'nizi en içten duygularımla kutluyorum. Bu muhteşem Sitenin yapımında emeği geçen bütün kardeşlerimizi kutluyorum. Allah-ü Teâlâ sizlerden razı olsun ki böylesine hizmetlerinizi seve seve yürütüyorsunuz. Ne Mutlu İbadetlerini zamanında ve imkanlar dahilinde Cemaatle Namazlarını dosdoğru klıanlara. Değerli Kardeşlerim. Cuma günleri cemaatı çiğneyerek kendini dışarı atmak isteyenlere Allah (C.C.) Şuur versin. Hayatımda Ankara'da bir defaya mahsus Hava alanında Yolcumu almak için gidecektim, ondan dolayı cemaatın önlerinden geçmek zorunda kalmıştım. Alemlerin Rabbin den 0' kadar utanmıştım ki 0'anı hiç unutamyorum. Aslında ciddi işleri olanlar arkada durması lazım. Kaçınılmaz olarak ileri saflara geçmek zorunda kalanlar. Lütfen acil olmadıkca Cemaatın ortasından çıkarken rahatsız etmesinler. 15 sene önce bir defa cemaatın önünden geçip 0 utancımı unutamuyorum. Allah'a emanet olalım. Almanya- Bergkamen'den. Gazeteci kardeşiniz İsmail Çakır.
EMIL { 06 Nisan 2009 11:33:29 }
selam eleykum ve rehetullahi ve bereketuh en duzgun manaz selefi-salehin qildigi namazdir elleri sinenin ustunde qilinmalidir neceki peygember sav bele qilib neceki sheyx albani rehmallah bele qilib sieler uymayin onlar fitnekardilar ve seytana qulluq edirler allah cc komeyinizde olsun
EMIL { 06 Nisan 2009 11:29:14 }
selefi-salehin manzi necedir?
celal sevimli { 03 Nisan 2009 08:17:05 }
2007 de hac vazifesi nedeniyle,mescid-i nebeviyi
ziyeret etmiştim.Kafilemizden yardımcı olan olmadı.Şahsi bilgilerimle ziyeretimi tamamlayabildim.Ancak,doyamadım,doyamadım..Allah (c.c),umre ziyareti nasip etsin.İnşaallah....
halil sarı { 20 Mart 2009 20:43:23 }
ALLAH bin kere razı olsun bu faydalı sayfaları hazırlayan dostlara.
Di?er Sayfalar: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA